Son derece konforlu, hijyenik, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bir ortamda Iğdır il merkezinde hastalarımızı ağırlıyoruz.

Blog

Doğum

Van Suda Doğum

Van Suda Doğum

 

Su altında yapılan doğumlarda asıl amaç, gebelerin streslerinin azaltılması, kullanılan ağrı kesici ilaçların azaltılması ve vajina kaslarının oldukça gevşemesi sonucunda; doğum daha hızlı ve daha kolay seyreder.

Bu doğumun özelliği adından da anlaşıldığı üzere ılık su havuzunda doğumun gerçekleşmesidir. Öncelikle kadın doğum uzmanı, suda doğum için bir engel olup olmadığına karar vermelidir. Doğumun öncesinde kadın duş almalı sonra da bağırsağın boş olması gerektiği için lavman yapılmalıdır. Hamile, rahim açıklığı 4 cm olduktan sonra havuza oturulur.

Suda Doğum’un Avantajları

 • Ilık su rahatlatır
 • İlaç kullanılmaz
 • Vajinal doku esner
 • Bebek için avantajı tartışmalıdır!

Suda Doğum Yapılamayacak Durumlar

 • Annede Hipertansiyon, diabet varlığı
 • Plasenta previa, plasenta dekolmanı
 • Bebeğin anne karnında duruşu normal değilse
 • Bebek küçükse
 • Doktor yoksa
 • Doğum uzamışsa
 • Bebek strese girmişse
 • Sonuç olarak her gebe farklıdır, her gebenin gebelik süreci de farklıdır. Bu yüzden doğumunun nasıl olacağı kadın doğum uzmanı tarafından belirlenir.

Su altında yapılan doğumlarda asıl amaç, gebelerin streslerinin azaltılması, kullanılan ağrı kesici ilaçların azaltılması ve vajina kaslarının oldukça gevşemesi sonucunda; doğum daha hızlı ve daha kolay seyreder.

Bazı hastanelerde suda doğum için özel olarak hazırlanmış küvetler bulunur. Suyun çok sıcak olması durumlarında anne adaylarında kan dolaşımı değişimi veya tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Bu durum anne ve bebeği risk altına alabilir. Suda uzun süre kalan gebelerde de sıvı kaybı yaşanabilir.

Suda Doğum ve Normal Doğum Arasındaki Farklar

Her iki doğum çeşidinin yarar veya zarar etkisi açısından birbirine karşı çok üstün avantaj ya da dezavantajları bulunmamaktadır. Son yıllarda suda doğum pek çok çift tarafından tercih edilmektedir. Tabi bu konu hastanelerin koşulları, hekimin tecrübesi ve eşlerin görüşleri dikkate alınarak değerlendirilir.

Suda doğumda normal doğumdan dolayı oluşacak komplikasyonların oluşmadığı görülmektedir. Ancak, suda doğum anne ve bebek için daha az risk teşkil eder. Aksine sıcak su kişiyi rahatlatır ve kaslarının gevşemesini sağlar. Bu durum anneyi rahatlatarak daha kolay doğum yapmasını sağlar.

Yine çoğu gebe de suda doğum yerine normal doğumu tercih eder. Sıcak su annenin kan dolaşımını etkileyebilir. Bu durum bebeğin ciğerlerine direk olarak su dolma olasılığını göz önünde bulundurursak bebek doğduğu anda suyun içerisinde sıkışabilir ve nefes alırken suyu içine çekebilir.

Her iki doğum metodunda da mutlaka anne ve bebek için risk her zaman vardır.

Yorum Yap

Popüler Yazılar

Sizden Gelenler

Doktorluğunuzdaki titizlik kesinlikle takdire şayan. Batıyı bilmiyorum ama Doğu Anadolu’daki en iyi doktorlardan birisiniz. Buralara lazımsınız hocam. Başarılarınızın devamını dileriz.

Destan S.
Destan S.
9 aylık süreçte her şey o kadar keyifli ve güzeldi ki, size teşekkür ederiz. Sizin gibi bir doktorla karşılaştık ve keyifli bir süreç ve doğum geçirdik.
Aslı F.
Aslı F.
İşini bu kadar sevmek, bu kadar özveri ve fedakarlıkla yapmak tabii ki beraberinde başarı getirecektir. Siz ve ekibinize sonsuz minnetlerimizi sunar, mesleki hayatınızda başarılar dilerim.
Beycan A.
Beycan A.
İyi ki varsınız iyi ki hayatlarımıza dokundunuz, mucizelerimize ortak oldunuz. Rabbim sizin de hayatınızdan mucizeleri, güzellikleri eksik etmesin.
Türkan P.
Türkan P.
Allah uzun ömürler versin, ülkemizin sizin gibi doktorlara ihtiyacı var.
Meliha
Meliha
WHATSAPP