Son derece konforlu, hijyenik, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bir ortamda Iğdır il merkezinde hastalarımızı ağırlıyoruz.

Blog

Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik

Hafta Hafta Hamilelik

Gebelik haftası son adetin ilk günü baz alınarak hesaplanır. Döllenme son adet tarihinden iki hafta sonra olsa da son adetin ilk günü gebeliğin başladığı tarih olarak kabul edilir.

Gebelik süresi ortalama 40 hafta, 280 gündür.

Adetin ilk gününden sonraki 10-16. günleri kadının gebe kalma şansının en yüksek olduğu dönemlerdir. Gebelik planlanıyorsa, çiftler özellikle bu günlerde her gün veya günaşırı birliktelik yaşamaları uygun olacaktır.

Her bir adet döneminde çiftlerin gebe kalma şansı %20’ dir. Yani her şey normal olsa bile korunmasız ilişkiye başlandığında hemen hamile kalınmayabilir, normaldir. Her adet döneminin ikinci haftasında bir yumurta çatlar ve yumurtalıktan atılır ve tüplerden içeri alınır. O sırada bir spermle karşılaşır ve şartlar uygunsa döllenme tüplerin içinde gerçekleşir. Hızla döllenmiş yumurta bölünmeye ve rahmin içine doğru hareket etmeye başlar. Rahim içinde kendine uygun bulduğu alana yerleşir (implantasyon)  ve burada çoğalmayı sürdürür. Bu sırada rahminizin iç zarı gelişmekte olan embriyoyu beslemekte ve ileride bebeği besleyecek plasenta oluşmaya başlar. Bu hızlı çoğalma sürecinde anne adayından birçok vitamin ve mineral alan bu minik canlının bazı ihtiyaçları vardır. Örneğin gebelikten en az 2 ay önce günde 0,4 mg folik asit kullanmaya başlayarak bebeğinizde oluşabilecek bazı anomaliler önlenebilir.

Yorum Yap

Popüler Yazılar

Sizden Gelenler

Doktorluğunuzdaki titizlik kesinlikle takdire şayan. Batıyı bilmiyorum ama Doğu Anadolu’daki en iyi doktorlardan birisiniz. Buralara lazımsınız hocam. Başarılarınızın devamını dileriz.

Destan S.
Destan S.
9 aylık süreçte her şey o kadar keyifli ve güzeldi ki, size teşekkür ederiz. Sizin gibi bir doktorla karşılaştık ve keyifli bir süreç ve doğum geçirdik.
Aslı F.
Aslı F.
İşini bu kadar sevmek, bu kadar özveri ve fedakarlıkla yapmak tabii ki beraberinde başarı getirecektir. Siz ve ekibinize sonsuz minnetlerimizi sunar, mesleki hayatınızda başarılar dilerim.
Beycan A.
Beycan A.
İyi ki varsınız iyi ki hayatlarımıza dokundunuz, mucizelerimize ortak oldunuz. Rabbim sizin de hayatınızdan mucizeleri, güzellikleri eksik etmesin.
Türkan P.
Türkan P.
Allah uzun ömürler versin, ülkemizin sizin gibi doktorlara ihtiyacı var.
Meliha
Meliha
WHATSAPP